5 mitów dotyczących alkomatów

Obalamy mity dotyczące alkomatów! Znaleźliśmy 5 stwierdzeń na temat alkomatów, które nie są prawdą, a które funkcjonują w publicznej opinii jako prawdziwe.

Fotolia - baza zdjęć

Mit 1 — Alkomat Policyjny

Jest to jeden z największych mitów krążących wśród opinii publicznej dotyczący alkomatów. W świadomości większości osób funkcjonuje pojęcie „alkomat policyjny”, który różnić miałby się od innych urządzeń tego typu. Nie istnieje jednak coś takiego jak alkomat policyjny. Co więcej, alkomaty używane przez Policję mogą być kupione przez każdego. Nawet usługę wzorcowania alkomatu może zamówić osoba prywatna.

Mit 2 — Legalizacja alkomatu

Spotykamy się czasem z pytaniem o legalizację alkomatu. Z pewnością nasi klienci pragną się w ten sposób upewnić co do niezawodności alkomatu. Niestety musimy rozczarować naszych odbiorców. Nie istnieje taki proces jak "legalizacja" alkomatu. Oczywiście, samo pojęcie legalizacji jest związane z przyrządami pomiarowymi, jakim z pewnością jest alkomat, natomiast dokładne wytyczne i informacje, jakie przyrządy podlegają legalizacji określa Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 7 stycznia 2008 r. w sprawie prawnej kontroli metrologicznej przyrządów pomiarowych. Nie ma wśród tych urządzeń alkomatów.

Mit 3 — Guma do żucia

Guma do żucia nie ma wpływu na wyniki badania przeprowadzonego alkomatem… elektrochemicznym! Alkomaty półprzewodnikowe są podatne na takie czynniki, jednak technologia ta wychodzi z użycia i jest wypierana przez lepszą, i coraz tańszą, technologię elektrochemiczną.

Mit 4 — Piję i od razu się badam

Bardzo niewiele osób jest świadomych, że alkomaty to czułe urządzenia i nie można przeprowadzać nimi badania od razu po wypiciu alkoholu! Po spożyciu alkoholu w naszych ustach znajdują się resztki o wysokim stężeniu alkoholu — liczonym w procentach. Natomiast alkomat jest wyposażony w sensor, który ulega zużyciu w czasie użytkowania. Kiedy dmuchniemy w alkomat powietrzem o tak dużym stężeniu alkoholu, czujnik od razu ulegnie zużyciu. W takiej sytuacji alkomat nadaje się jedynie do oddania do serwisu.

Mit 5 — Alkomat za 100 zł jest taki sam jak alkomat za 1000 zł

Nie polecamy kupowania alkomatów, które są tańsze niż 200 zł. Alkomat to elektroniczne urządzenie pomiarowe wyposażone w czujnik, a zatem muszą mieć swoją cenę. Urządzenia warte mniej niż 200 zł są po prostu gadżetami, które nie spełnią naszych wymagań.

Jeśli znacie jakieś jeszcze mity dotyczące alkomatów lub macie wątpliwości co do ich funkcjonowania — napiszcie o tym w komentarzu.

Zobacz również: Misja Wisła - odcinek 4 - Wielki Finał

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Blogi:

Mazda MX-5 24 godziny w Le Mans - część 2 Edycje specjalne w dwóch słowach: Lamborghini Gallardo [część 3] Egzamin na prawo jazdy w przyszłości American Cars Mania - relacja z imprezy Bezpieczny powrót autem z festiwalu Woodstock - relacja z badania Promiler Hybrydowy kombi. Czy to ma sens? Toyota Auris II Hybrid Touring Sports [wywiad] Toyota Auris Touring Sports 1.8 Hybrid Comfort - test [wideo] Moto Historie #4 - śnieg, lód, piwo i kobiety Alkomaty – czy kalibracja jest konieczna? 24 godziny w Le Mans - część 1 Mercedes-Benz CLA 200 Shooting Brake Orange Art Edition - test [wideo] Edycje specjalne w dwóch słowach: Lamborghini Gallardo [część 2] Tłokowisko 2016 - część II Tłokowisko 2016 - część I Samochód inny niż wszystkie – BMW i3 [wywiad] Edycje specjalne w dwóch słowach: Lamborghini Gallardo [część 1] Subiektywny przegląd miesiąca #284 Audi Q7 3.0 TFSI S line – test [wideo] SZ #4 - piękne Porsche, kobieta, zagadka i nagroda Codzienność z hybrydą - Mitsubishi Outlander PHEV [wywiad] Honda Accord - życie zaczyna się po czterdziestce! RWB Warsaw – legenda w Polsce Mercedes-AMG GT Roadster potwierdzony!

Popularne w tym tygodniu:

Renault Clio R.S. 220 Trophy – test [wideo]